Bernadotte Gruppes hjemmeside

Bliv spejder

Bliv spejder

Vil du gerne være spejder, så læs herunder hvordan du bliver det i Hedensted gruppe. Første møde for nye spejdere efter sommerferien 2018 kan du se herunder:

 

Familiespejder

Hos familiespejder kan de helt små prøve kræfter med spejderarbejdet sammen med familien. Familiespejder henvender sig primært til børn i alderen 3-7 år.

Familiespejder har møde den første søndag i hver måned kl. 9.30 - 11.30.

For mere information kontakt:

Frank Rasmussen

Tlf: 76400776

familiespejder@knuden.dk

 

Ulveunge

Går du i 2. eller 3. klasse kan du blive ulv. Man kan enten komme mandag kl. 17.30 - 19.00 eller tirsdag kl. 16.30 - 18.00.

Begge ulveflokken har første mødedag i uge 34. Så enten mandag den 20. august 2018 kl. 17.30 - 19.00 eller tirsdag den 21. august 2018 kl. 16.30 - 18.00.

For mere information for ulve mandag kontakt ulveleder:

Louise Møller Kühne

Tlf: 40824889

ulvemandag@knuden.dk

eller for ulve tirsdag kontakt ulveleder:

Pia Rørvig

Tlf: 25568559

ulvetirsdag@knuden.dk

 

Junior

Går du i 4. eller 5. klasse kan du blive junior. Der er møde onsdag kl. 18.00 - 20.00.

Juniorspejdere har første mødeaften onsdag den 22. august 2018 kl. 18.00 - 20.00.

For mere information kontakt juniorleder:

Christian Christensen

Tlf: 25277385

junior@knuden.dk

 

Troppen

Går du i 6. til 9. klasse kan du blive tropspejder. Der er møde onsdag kl. 19.00 - 21.00.

Tropspejdere har første mødeaften onsdag den 22. august 2018 kl. 19.00 - 21.00.

For mere information kontakt tropleder:

Gitte Graversen

Tlf: 40829084

troppen@knuden.dk

 

Senior

Er du 14 år eller ældre kan du blive senior. Der er møde onsdag kl. 19.00 - 21.00.

For mere information kontakt seniorleder:

Martin Berggreen Gæbe

Tlf: 40737733

senior@knuden.dk

 

Rover

Er du over 17 år kan du blive rover. Der er møde tirsdag kl. 19.00 - 21.00.

For mere information kontakt roverleder:

Esben Iversen

Tlf: 26248613

rover@knuden.dk

 

Orkester

Går du i 2. klasse eller er ældre, og kunne du tænke dig at spille i orkester. Der er øveaften mandag 18.30 - 19.30 og hele orkesteret øver fra kl 18.30 - 20.45

For mere information kontakt orkesterlederen:

Torben Hansen

Tlf.: 75892940

orkester@knuden.dk

 



© KFUM-Spejderne i Hedensted